sobota 26. srpna 2017

Ronald J. Deibert - Black Code

17-23-724
Vydáno: 2013
Obsah:
One of the world's leading internet experts takes readers into the shadowy realm of cyberspace and cybersecurity, revealing how it has transformed our world and the new rules we will need to adopt in order to survive. In the twenty-first century, most of us experience a highly dynamic and interactive communications ecosystem that only two decades ago would have been the stuff of science fiction. It is difficult to imagine a world without instant access and 24/7 connectivity. We have reengineered our business, governance, and social relations around a planetary network unlike any that has come before. And, as with any social transformation, there have been unintended consequences. In Black Code, Ron Deibert examines the profound effect that cyberspace is having on the relationship between citizens and states, on the private and public spheres, and on domestic and international affairs. Cyberspace has brought us a world of do-it-yourself signals intelligence, he argues, and WikiLeaks is only a symptom of a much larger phenomenon to which governments, businesses, and individuals will have to get accustomed. Our lives have been turned inside out by a digital world of our own spinning. Fast-paced, revealing, and sometimes terrifying, Black Code takes readers into the shadowy realm of cybersecurity, offering insight into the very future of cyberspace and revealing what new rules and norms we will need to adopt in order to survive in this new environment.

Skóre: 7/10


neděle 20. srpna 2017

Norman Mailer - Duch Děvky

17-22-723
Originál: Harlot's Ghost
Vydáno: 2005 (1991)
Obsah:
Hugh Tremont Montague - známý též pod krycím jménem Děvka - je jedním z nejdůležitějších a nejzkušenějších členů CIA. Je posedlý svou prací a jeho genialita hraničí až s šílenstvím. Vypravěčem Děvkova příběhu je Harry Hubbard, hoch z dobré rodiny a s dobrými styky, jenž je svým otcem i svým učitelem Děvkou uveden do Firmy. Román zobrazuje Harryho začátky u Firmy a uvádí na scénu zcela nová fakta z doby studené války, přes neúspěšnou invazi v Zátoce sviní a berlínskou krizi, do atentátu na prezidenta Kennedyho. Je však také příběhem velké a komplikované lásky mezi hlavním hrdinou a jeho krásnou ženou Kittredge. Román Normana Mailera vyniká rozsáhlým studiem materiálu, do děje uvádí skutečné postavy historie - AIlen a Dullese, Williama Harveyho, E. Howarda Hunta, Johna F. Kennedyho, reálné kulisy Ameriky padesátých a šedesátých let stejně jako Berlína, Montevidea a dalších. "Špionážní román, který zastiňuje všechny ostatní špionážní romány," napsal americký recenzent a je nutno dodat, že zdaleka ne pouze svým rozsahem, ale převážně filozofickým a ideologickým vhledem do zpravodajských služeb v období studené války po konec osmdesátých let dvacátého století. Román se od běžné špionážní literatury liší naprostou absencí obvyklých žánrových rekvizit, staví se jako nepřikrášlené a upřímné memoáry a profesní bilancování svého vypravěče, řadového člena Firmy, který s rukopisem (překopírovaným na mi~ kro film) v bezvýchodné osobní a profesionální situaci prchá do Sovětského svazu. Mailerovy schopnosti, zkušenosti a nesmírný přehled, stejně jako pečlivé studium materiálů dosud nepřístupných veřejnosti povyšují fiktivní skutečnost na realitu, která díky zvoleným literárním postupům působí reálněji než samotné dějiny.

Skóre: 8/10


pátek 18. srpna 2017

Arto Paasilinna - Stará dáma vaří jed

17-21-722
Originál: Suloinen myrkynkeittäjä
Vydáno: 2005 (2003)
Obsah:
Hrdinkou nového humoristického románu oblíbeného finského spisovatele je důstojná stará dáma, vdova po plukovníkovi Linnea Ravasková, která se všemožně obětuje svému nepovedenému synovci - prodá luxusní byt v Helsinkách, aby za něj mohla zaplatit dluhy, odevzdává jemu a jeho dvěma zlotřilým kumpánům každý měsíc důchod... Pak ji ale jednoho dne synovec nutí, aby napsala závěť - a stará dáma se vzepře. Rozhodne se vzít věci do vlastních rukou a čtenáři s napětím sledují, jakou kaši (ale kdyby jenom kaši!) ty staré, vrásčité a křehké ruce dokážou navařit. V knize nechybí černý humor, scény jako z grotesky, dobrodružné plavby po rozbouřeném moři, několik mrtvol... Paasilinna je v celé Evropě populární právě proto, že dokáže poutavě a čtivě psát o vážných věcech - jako třeba o tom, že i staří lidé mají právo na život podle svých představ.

Skóre: 7/10

pátek 11. srpna 2017

John Kennedy Toole - Spolčení hlupců

17-20-721
Originál: A Confederacy of Dunces
Vydáno: 2016 (1980)
Obsah:
Kniha Spolčení hlupců John Kennedyho Toolea patří mezi klasická díla světové satirické literatury. Jejím osudem bylo už od počátku buď naprosté nepochopení z řad čtenářů i nakladatelů, nebo naopak bezvýhradné přijetí a obdiv. U nás vyšla tato kniha poprvé v roce 1985 ve vynikajícím překladu Jaroslava Kořána.
John Kennedy Toole se narodil v roce 1937 v New Orleansu a toto město se stalo výchozím prostředím pro příběh hlavní postavy románu Ignácia Reillyho - člověka, který není ochoten ani schopen přizpůsobit se daným společenským normám, gargantuovské postavy obdivující a vyznávající středověkou filozofii, která je pod tíhou všednodennosti nucena živit se nudnou prací. Cítí se lapena uprostřed současného absurdního světa plného nástrah a nepochopení, ale neustále bojuje za „svou věc“. Způsob Ignáciova boje, založený na „teologii a geometrii“, je velice zvláštní. Ignácius je tak postavou, která v sobě slučuje rysy Dona Quijota i Švejka.
Kniha začala vznikat pravděpodobně za Toolovy služby v armádě (v letech 1962 - 1963). Po propuštění z armády pak v rodném New Orleansu veškeré své naděje upínal k vydání svého díla a nabídl je nakladatelství Simon & Schuster. Po dvou letech, kdy se snažil vyhovět připomínkám nakladatelského lektora a nakonec byl se svým románem stejně odmítnut, upadl do deprese a spáchal sebevraždu, otrávil se výfukovými plyny. Bylo mu v té době pouhých jednatřicet let.
Kniha vyšla až v roce 1980 a ještě téhož roku se ocitla na seznamu bestsellerů. Byla téměř okamžitě přeložena do několika světových jazyků. K českému čtenáři se dostala pět let po svém americkém vydání a od té doby se bezpečně řadí ke stále živým a citovaným literárním dílům.

Skóre: 7/10